Konkurencja KUMITE tradycyjne

 

 

Konkurencje kumite rozgrywane są jako:

  • Indywidualne kobiet,

  • Indywidualne mężczyzn,

  • Drużynowe mężczyzn,

 

PRZEPISY SĘDZIOWSKIE KUMITE tradycyjnego

 

Zawody kumite składają się z meczu pomiędzy dwoma osobami walczącymi swobodnie bez kontaktu. Zwycięzca jest wyłoniony gdy spełnia wymagania ciosu kończącego - todome-waza, który łączy w sobie:

ˇ         własciwy czas - timing,

ˇ         skuteczny dystans - ma-ai,

ˇ         zaplanowaną strefę celu.

Jeśli nie zostanie wykonane todome-waza, zwycięzcą zostanie zawodnik z najwyższą liczbą punktów otrzymanych za inne skuteczne akcje i za kary nałożone na jego przeciwnika.

Polem walki jest kwadrat o boku 8 metrów. Walkę sędziuje jeden sędzia planszowy - su-shin, oraz czterej sędziowie narożni - fuku-shin. Su-shin przy współudziale wszystkich fuku-shin ocenia przebieg walki.

Sędziowie posługują się zespołem gestów i komend sędziowskich, które opisują sytuację zaistniałą na planszy. W ten sposób następuje komunikacja pomiędzy wszystkimi sędziami oraz pomiędzy su-shin a zawodnikami.

Zawodnicy winni znać gesty sędziowskie.

Walka jest natychmiast przerywana przez su-shin gdy tylko:

ˇ         zostanie rozpoznany punkt techniczny - waza-ari lub ippon,

ˇ         zostanie wykryte zagrożenie,

ˇ         nastąpi przekroczenie granicy pola walki,

ˇ         zostanie ogłoszony koniec czasu walki przez sędziego czasowego.

 

Ze względu na formułę zawodów kumite w karate tradycyjnym i fudokan- shobu ippon (pojedynczego punktu) - zdobycie ippon oznacza zwycięstwo przed końcem walki. Po zdobyciu waza-ari walka trwa nadal aż do zdobycia ippon lub drugiego waza-ari, które w połączeniu z pierwszym daje tzw. awase-te ippon (ippon składany) i też kończy walkę przed czasem.

Walki są toczone w czasie efektywnym 90 sekund. Jeżeli walka nie jest rozstrzygnięta i kończy się remisem, następuje natychmiastowa dogrywka, która trwa: 60 sekund lub do zdobycia pierwszej punktacji technicznej, czyli ippon lub waza-ari.

 

WALKI INDYWIDUALNE

Walki indywidualne toczą się według powyżej opisanych zasad. Zawodnik, który wygrywa przechodzi do następnej rundy turnieju rozgrywanego systemem pucharowym.

 

aby obejrzeć film KUMITE FUDOKAN w wykonaniu Zawodniczek Kadry Narodwej kliknij obrazek

Galeria zdjęć

Strefa użytkownika

 


 

MSiT