KUMITE DRUŻYNOWE tradycyjne

 

 

WALKI DRUŻYNOWE

Drużyna składa się z trzech zawodników walczących i jednego rezerwowego. Wszyscy są traktowani jakby byli jednym ciałem, wszyscy zawodnicy zdobywają punkty na konto całej drużyny. W poszczególnych walkach po ich zakończeniu sędzia nie ogłasza zwycięzcy tylko oznajmia zakończenie danej walki poprzez upływ czasu lub poprzez zdobycie ippon. Uzyskane punkty lub nałożone kary są sumowane i one ostatecznie dają wynik końcowy drużyny.

Po zakończeniu całego meczu sędzia ogłasza zwycięską drużynę.

Gdyby zdarzyło się, że którykolwiek z zawodników otrzymałby dyskwalifikację poprzez nałożoną karę han-soku, oznaczałoby to automatyczną przegraną całej drużyny.

W meczach drużynowych należy używać szczególnego rodzaju strategii. Załóżmy hipotetycznie taką sytuację:

Drużyna A posiada przewagę nad drużyną B o 8 punktów, odbyły się już dwie walki i pozostała tylko trzecia. Ostatni zawodnik drużyny B ciągle ma szansę przechylić szalę zwycięstwa na konto własnej drużyny, lecz musi to zrobić w umiejętny sposób. Jeżeli zbyt szybko ogra zawodnika A poprzez zdobycie dwóch kolejnych waza-ari (tak często się zdarza), to zdobędzie dwa razy po 4 punkty i doprowadzi do remisu, który jest niekorzystny bo będzie konieczna jeszcze jedna walka - dogrywka.

Lepszym rozwiązaniem byłoby zdobycie od razu ippon, co dałoby 10 punktów (tylko w walkach drużynowych ippon daje 10 punktów,
w indywidualnych ippon oznacza 8 punktów). Jednak zdobycie ippon jest niezmiernie trudne. Strategia starcia mogłaby polegać na próbie bezpoœredniego zdobycia ippon. Jednak gdyby ta próba się nie powiodła,
a zawodnik B zdobyłby tylko waza-ari, nie powinien powtórnie podejmować tej próby zanim nie zdobędzie najpierw 2 dodatkowych punktów za np. doprowadzenie przeciwnika do przekroczenia granicy pola walki. Przewaga przeciwników zmniejszyłaby się wtedy już tylko do 2 punktów. W takiej sytuacji gdyby podjęta kolejna próba zdobycia ippon zaowocowała znowu tylko zdobyciem waza-ari (4 punkty) ciągle dałaby zwycięstwo drużynie B, zamiast niepewnego remisu.

 

aby obejrzeć film KUMITE DRUŻYNOWE FUDOKAN w wykonaniu Zawodników Kadry Narodwej kliknij obrazek

Galeria zdjęć

Strefa użytkownika

 


 

MSiT